top of page

Matka Boża z Puszczy Mariańskiej

 

SÅ‚ynÄ…cy Å‚askami obraz Matki Bożej z Puszczy MariaÅ„skiej.

 

Dar papieża Urbana VIII (1624-1644) dla Adama Karskiego, który umieÅ›ciÅ‚ go w swojej kaplicy domowej w Luboczy. Przed tym wizerunkiem w kaplicy Karskich w 1671 r. o. PapczyÅ„ski przyoblekÅ‚ siÄ™ w biaÅ‚y habit, deklarujÄ…c wolÄ™ zaÅ‚ożenia zakonu Niepokalanej.

 

PoszukujÄ…c kandydatów do powstajÄ…cego zakonu, o. PapczyÅ„ski udaÅ‚ siÄ™ we wrzeÅ›niu 1673 r. do Puszczy Korabiewskiej koÅ‚o Skierniewic, zabierajÄ…c z sobÄ… podarowany przez Karskich obraz Matki Bożej. W Puszczy /dzisiaj zwanÄ… Puszcza MariaÅ„skÄ…/ Ojciec PapczyÅ„ski wybudowaÅ‚ i zorganizowaÅ‚ pierwszy dom swego instytutu, który nazwaÅ‚ „Domem rekolekcyjnym”. Gdy 24 października 1673 r. do Puszczy Korabiewskiej przybyÅ‚ na wizytacjÄ™ biskup StanisÅ‚aw ÅšwiÄ™cicki, zaaprobowaÅ‚ tÄ™ wspólnotÄ™ żyjÄ…cÄ… wedÅ‚ug „Norma vitae” pod przewodnictwem o. PapczyÅ„skiego. NadaÅ‚ też jej wÅ‚asne „Statuty” o charakterze pustelniczym i pokutniczym. TÄ™ datÄ™ księża marianie uważajÄ… za poczÄ…tek swego zakonu.

Zapraszamy naszych parafian i gości do nawiedzania starego kościoła i modlitwy.
 

W koÅ›ciele oprócz  sÅ‚ynÄ…cego Å‚askami obrazu Matki Bożej znajdujÄ… siÄ™ relikwie Ojca PapczyÅ„skiego i figura Chrystusa Ukrzyżowanego noszÄ…ca na sobie mÄ™czeÅ„skie Å›lady pożaru.

 

Nasza wspólnota - po spotkaniach niedzielnych i czwartkowych modli siÄ™ w starym koÅ›ciele o potrzebne Å‚aski dla tych, którzy proszÄ… nas o modlitwÄ™ i dla caÅ‚ej naszej parafii przez wstawiennictwo Å›w. Ojca StanisÅ‚awa. Nieustannie doÅ›wiadczamy Jego orÄ™downictwa w naszym życiu i życiu osób które polecamy w  modlitwach o czym Å›wiadczÄ… napÅ‚ywajÄ…ce do nas Å›wiadectwa.

 

 

Wstawiennictwo bł. Stanisława Papczyńskiego
W opinii wielu ludzi o. StanisÅ‚aw PapczyÅ„ski już za życia uchodziÅ‚ za szczególnego orÄ™downika u Boga. PatrzÄ…c na jego Å›wiÄ™te życie, przenikniÄ™te modlitwÄ…, pokutÄ… i szukaniem woli Bożej, byli przekonani, że znajdÄ… w nim skutecznego poÅ›rednika przed Bogiem. CzÄ™sto prosili go o modlitwÄ™, zwÅ‚aszcza w intencji ciężko chorych, i doznawali pomocy. Podczas mszy Å›w. sprawowanych przez niego – jak zeznawali Å›wiadkowie - dochodziÅ‚o nawet do wskrzeszeÅ„ umarÅ‚ych dzieci.

Liczne Å‚aski otrzymywane przez modlÄ…cych siÄ™ przy grobie Ojca StanisÅ‚awa przyniosÅ‚y mu tytuÅ‚: „sÅ‚ynÄ…cego cudami”. W ten sposób okreÅ›liÅ‚ ZaÅ‚ożyciela Marianów Sejm Koronacyjny króla StanisÅ‚awa Poniatowskiego w 1764 roku, wnoszÄ…c petycjÄ™ do Stolicy Apostolskiej o jego beatyfikacjÄ™.

Przez trzy wieki nic siÄ™ nie zmieniÅ‚o! Tak w czasach pomyÅ›lnych dla wiary w Polsce i Europie, jak w okresie przeÅ›ladowaÅ„, zarówno, gdy jego grób byÅ‚ Å‚atwo dostÄ™pny dla wiernych, jak i wtedy, gdy pozostawaÅ‚ zamkniÄ™ty i opuszczony, wciąż pÅ‚ynęły strumienie niezwykÅ‚ych Å‚ask dla wzywajÄ…cych jego wstawiennictwa. Co wiÄ™cej, w ostatniej dekadzie nietrudno dostrzec rozwój czci Å›w. StanisÅ‚awa, nie tylko w Polsce, ale również na kontynencie amerykaÅ„skim i w Afryce.

Åšwiadectwa z różnych stron Å›wiata pozwalajÄ… zauważyć, że na szczególne wsparcie modlitewne ze strony Å›w. StanisÅ‚awa mogÄ… liczyć rodziny nie posiadajÄ…ce dzieci, matki w zagrożonej ciąży, osoby uzależnione od naÅ‚ogów, skonfliktowane rodziny oraz dzieci i mÅ‚odzież z trudnoÅ›ciami w nauce.

Należy wierzyć, że o. Stanisław tak wrażliwy na ludzką niedolę, jako nowy święty, będzie jeszcze skuteczniejszym orędownikiem za nami u Boga.

 

​

 

 

bottom of page