top of page

Pismo Święte

 

autor: BÓG

 

Prawdy przez Boga objawione, które są zawarte i wyrażone w Piśmie świętym, spisane zostały pod natchnieniem Ducha Świętego. Księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości uważane są za święte i kanoniczne, dlatego że, spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za Autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane.

 

Tak wielka tkwi w słowie Bożym moc i potęga, że jest ono podporą i siłą żywotną, utwierdzeniem wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego.

 

Dialog o Bożej Opatrzności. Czyli księga Boskiej Nauki

 

autor: Święta Katarzyna ze Sieny

Fundamentalne dzieło św. Katarzyny ze Sieny.
 

Nasz świat jest naznaczony głodem tożsamości. Dla wielu ludzi najbardziej palącym pytaniem jest: „Kim ja jestem?”. To było pytanie Katarzyny. Współczesne poznawanie samego siebie jest często narcystycznym zajmowaniem się sobą, introwersyjną koncentracją na własnym samopoczuciu i spełnianiu się. Jednak według Katarzyny, kiedy w końcu widzę siebie takim jaki jestem, nie odkrywam małego okruchu samotnego bytu. Katarzyna opisuje siebie jako „zamieszkałą i zadomowioną w celi poznania siebie”. Jeśli odważę się podjąć tę podróż w celu poznania siebie, wówczas odkryję jak jestem mały, nieporadny i ograniczony, lecz poznam również, że cały jestem kochany i ceniony.

Faryzeuszka

autor: Francois Mauriac

Zagadnieniem centralnym powieści, problemem, dla którego Mauriac napisał "Faryzeuszkę" jest fałszywa świętość, faryzeizm. Jest to sprawa, z którą autor pasował się od szeregu lat i zapewne stąd "Faryzeuszka" jest owocem wieloletnich prób, przemyśleń, refleksji, opracowań tego zagadnienia. Brygida Pian, aspirująca do świętości "faryzeuszka" jest jedną z mistrzowskich kreacji w całym pisarstwie Mauriaca. W faryzeizmie Brygidy kryje się stan wewnętrznego zadowolenia - stan najbardziej godny potępienia w naturze ludzkiej.

("Rzeczą, której jak żadnej innej nienawidzę w świecie i którą z trudnością znoszę w istocie ludzkiej, jest satysfakcja i zadowolenie z siebie" - pisze Mauriac w >>Le Romancier et ses personnages

Bóg i inne osoby. Próba z zakresu teologii filozoficznej

 

autor: Stanisław Judycki

 

Bóg i inne osoby jest próbą filozoficznego rozważenia i ugruntowania niektórych podstawowych przekonań z zakresu religii i teologii chrześcijańskiej. Filozoficzność tej książki polega na tym, że autor stara się sformułować racje na rzecz istnienia Boga, na rzecz konieczności Wcielenia, jak również racje uzasadniające przekonanie o boskości Jezusa z Nazaretu, a racje te nie odwołują się do Objawienia chrześcijańskiego jako do tzw. kontekstu uzasadniania, lecz wyłącznie jako do kontekstu odkrycia. Podejmuje on również zagadnienia filozoficzne dotyczące natury świadomości i natury duszy, żywego ciała ludzkiego, istoty komunikacji między osobami, życia wiecznego, wszechmocy, troistości Boga oraz dziejow osób ludzkich. Na zakończenie prof. Judycki pokazuje, na czym może polegać rozwiązanie problemu cierpienia i zła. Choć każde z tych zagadnień jest dzisiaj przedmiotem osobnych, analitycznie wnikliwych dociekań i dyskusji, to jednak niniejsza książka prezentuje niezwykle cenną syntezę tych problemów.

Książka ukazała się się w serii: Wykłady otwarte z teologii naturalnej im. I.M. Bocheńskiego OP

 

Teologia filozoficzna.
Wokół książki Stanisława Judyckiego >>Bóg i inne osoby<<

Red. naukowa Janusz Pyda OP

 

Dobra teologia naturalna jest niezbędna w każdej poważnej refleksji nad wiarą. Chroni ją przed dowolnością, zabobonem i werbalizmem, dostarcza wyostrzonych narzędzi myślenia. Uprawianie teologii naturalnej pokazuje wszak, że nie jest dobrym zwyczajem przenoszenia namysłu nad Bogiem w pozaracjonalną przestrzeń, do której dostęp jest albo zupełnie niemożliwy, albo możliwy tylko pod warunkiem zgody na istnienie nadprzyrodzonego objawienia.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że jest to jedna z tych książek, które będą prawdziwym wzorem filozoficznej dyskusji, gdzie spory i różnice stanowisk prezentowane przez krytyków przedstawiane są z ogromną ostrożnością, uczciwością i intelektualną i wyrafinowaną erudycją. Tomik należy polecić przede wszystkim studentom filozofii, religioznawstwa oraz wszystkich nauk humanistycznych, a także wszystkim tym osobom, które prowadzą prace naukowo-badawcze w tych dyscyplinach.

Wprowadzenie w chrześcijaństwo.

autor: Joseph Ratzinger

 

We Wprowadzeniu w chrześcijaństwo poprzez analizę "Credo" autor wprowadza czytelników w głębokie rozumienie kluczowych zagadnień wiary, dając świadectwo zarówno doskonałej znajomości sytuacji dzisiejszego człowieka, jak i ogromnej otwartości na współczesne prądy myślowe.

Rozumienie objawienia i teologia historii według Bonawentury.

autor: Joseph Ratzinger
seria OPERA OMNIA
 

W kulturze naznaczonej obrazami, w jakiej żyjemy, gorąca tęsknota za obrazem Boga w człowieku staje się coraz większa. Słowa pozostają puste, gdy brakuje im miłości, która zachowuje cudowne rysy oblicza Chrystusa i do nich dociera. Na Ziemi jest dość cienia, aby ukryć ślady Boga, a mimo to wystarczy jeden promień światła, aby odnowić jej oblicze i ukazać to, czym Ziemia jest: Bożym stworzeniem. Chwała Boża płynie z serca człowieka, który z podziwem patrzy na Boże cuda, rozpoznaje, że jest kochany, i odpowiada, szczęśliwy, że może również kochać po Bożemu” (J. Ratzinger, Opera Omnia, t. 2: Rozumienie objawienia i teologia historii według Bonawentury, Lublin 2014, s. 739).

 

Prezentowany tom studiów Josepha Ratzingera nad Bonawenturą ukazuje podstawową strukturę teologii Doktora Serafickiego, którą można określić jako teologię obrazu. Obraz jest zawsze nie tylko informacją, lecz także zaproszeniem do wspólnoty, a zarazem włączeniem w pewną duchową drogę. Istota tego obrazu opiera się na podstawowej zasadzie, że Boży Syn jako „obraz” Boga Ojca jest pierwowzorem każdego obrazu, jego konstytutywnym elementem. Zatem wszystkie rzeczy mają w Bożym Synu swoje prawdziwe istnienie, to On (Syn) jest prawdą wszystkich rzeczy i dlatego zachowują one swoją prawdę, o ile jako obrazy zachowują swoje podobieństwo do Obrazu (do Boga). Tak człowiek, stworzony „na obraz”, na mocy swojej natury jako obraz jest drogą ku Logosowi, a więc do jego istoty należy dynamiczne wskazywanie na Chrystusa.

Dzieła wszystkie, tom 5


autor: Mistrz Eckhart

 

Mistrz Eckhart - (ok. 1260-1327/1328) niemiecki mistyk i teolog, dominikanin i znakomity kaznodzieja. Przedstawiciel mistyki nadreńskiej, obok bł. Henryka Suzo i Jana Taulera. Pozostawał w sporze z inkwizycją, postawiony przed jej trybunałem i oskarżony o herezje. Wywarł wpływ na Mikołaja z Kuzy i wielu współczesnych filozofów, m.in. Martina Heideggera i Michela Henry'ego.
Tom V Dzieł wszystkich -  Traktaty.  Tematyka Traktatów Eckharta w wielu wypadkach jest taka sama jak w Kazaniach. Odnosi się to zwłaszcza do takich centralnych zagadnień, jak dokonujące się w głębi duszy zjednoczenie człowieka z Bogiem oraz umożliwiające je „odosobnienie” (Abgeschiedenheit) człowieka albo inaczej: „wyrzeczenie”, uwalniające go od niewłaściwego stosunku do dóbr doczesnych i stwarzające w nim warunki do przebóstwiającego działania Bożego.

Twierdza duchowa

 

autor: Edyta Stein

 

Edyta Stein napisała "Twierdzę duchową" pod silnym wpływem dzieła świętej Teresy z Avili o tym samym tytule. W tej emanującej mądrością i wiarą książce Stein interpretuje słowa swojej poprzedniczki w świetle fenomenologii (jako uczennica Husserla i koleżanka Ingardena) oraz konstruktywnej polemiki z filozofią egzystencjalną Heideggera. Metaforyczna twierdza duchowa to, co niezwykle istotne, teologiczna relacja ze zdobywania siedmiu komnat duszy, podczas którego, Stein idąc śladem Teresy z Avili, spotyka swoją wolę, czyhające na słabość pokusy, by wreszcie w ostatniej komnacie jej rozkochana w wierze dusza mogła trwale zjednoczyć się z Bogiem.

 

Polskie tłumaczenia prac E.Stein - bibliografia

O NAŚLADOWANIU CHRYSTUSA

 

autor: Tomasz a Kempis

 

O naśladowaniu... stało się jednym z najbardziej rozpowszechnionych (po Biblii) ksiąg chrześcijańskich. Popularność zdobyła nie tylko wśród katolików, ale również wśród protestantów, a nawet niechrześcijan. Forma dialogu ucznia z niewidzialnym Mistrzem, która często pojawia się na kartach książki nadaje niezwykłego charakteru tej książce. O naśladowaniu... to książka szczególna, mówi wprost jak godnie i prawdziwie żyć. Wśród czytelników jej czytelników można znaleźć wielu świętych, błogosławionych, mistyków, znanych pisarzy i poetów.

 

O naśladowaniu... - pdf

 

bottom of page